Błogosławieństwo

To chyba jeden z najbardziej wzruszających momentów ślubnego dnia, w których zdarza nam się brać udział… Chwila oddechu i zawieszenia przed czekającą na Was za chwilę karuzelą emocji i zdarzeń. Wzruszenie i refleksja, bardzo często łzy, uściski, pierwsze i najważniejsze życzenia na dalszą drogę, czasem także nostalgia i smutek… Bo Błogosławieństwo rodziców, to symboliczne pożegnanie się z nimi, a także otrzymanie akceptacji z ich strony na to „odejście” z domowego gniazda; moment, w którym odcinamy się od „starej” rodziny, by z czystą kartą założyć „nową”.

Otrzymanie Błogosławieństwa od rodziców oznacza dobre życzenia na dalszą drogę, jest dobrą wróżbą dla Młodej Pary na przyszłość

Przebieg Błogosławieństwa

Ten najbardziej tradycyjny, z którym spotykamy się najczęściej, jest odprawiany w nurcie religii katolickiej. Młodzi, tuż przed udaniem się do kościoła, na Mszę ślubną, klękają razem, w domu Młodej (bardziej tradycyjnie) lub Młodego, przed stołem, na którym przygotowane są insygnia religijne w postaci krzyżyka, wody święconej oraz kropidła (lub gałązki mirtu/bukszpanu w zamian). Każdy z rodziców kreśli wtedy znak krzyża na czole Pani i Pana Młodego.

Co powiedzieć w tym momencie? Nie ma tutaj żadnych konkretnych wskazań. Można wypowiedzieć Błogosławieństwo posługując się słowami religijnymi: „Błogosławię Cię w imię Ojca i Syna i Ducha Św.”. Można też powiedzieć własnymi słowami np. „Synku/Córeczko, błogosławię Twój wybór i życzę, by Wasza wspólna droga była pełna miłości i pokoju”.

KTO UCZESTNICZY W BŁOGOSŁAWIEŃSTWIE?

Czynnie oczywiście Młodzi i ich rodzice, czasem także dziadkowie i rodzice chrzestni (to zależy od tego, jak blisko są związani z Młodymi, a także od lokalnych tradycji).

Biernymi świadkami mogą być (ale nie muszą) pozostali domownicy – rodzeństwo, drużbowie oraz goście ślubni.

Błogosławieństwo ślubne przed ślubem?

Czy moment przed samym wyjściem na ślub, to jedyny słuszny na Błogosławieństwo ślubne? Oczywiście, że nie. Można je zorganizować również w innym momencie.

Boicie się, że przed wyjściem będzie zbyt nerwowo, że łzy wzruszenia spowodują opóźnienia w dotarciu do kościoła? Zorganizujcie Błogosławieństwo ślubne na spokojnie – np. w wieczór przed ślubem. Może to być czas, który w pełni poświęcicie dla rodziców, na rozmowie, może na wspomnieniach z dzieciństwa. Taka forma Błogosławieństwa może być najwspanialszym prezentem dla rodziców – gdy w ferworze przygotowań znajdziecie czas tylko dla nich.

Zaplanowałaś, że narzeczony pierwszy raz zobaczy się w ślubnej sukni dopiero na początku ceremonii? Można więc Błogosławieństwo ślubne zorganizować w kościele, przed samym rozpoczęciem Mszy ślubnej, w Zakrystii lub symbolicznie u progu kościoła (jako u progu nowego życia małżeńskiego). Albo też zupełnie przeciwnie – odpowiednio wcześniej w dniu ślubu, przed ubraniem się w suknię ślubną, przed wszystkimi najważniejszymi zabiegami, które Cię w tym dniu czekają.

Błogosławieństwo a ślub cywilny

Pytanie, czy organizować Błogosławieństwo, jeśli nie jesteśmy wierzący i/lub bierzemy tylko ślub cywilny, pojawia się bardzo często w ślubnych grupach i na portalach.

Utarło się oczywiście, że Błogosławieństwo ślubne kojarzymy przede wszystkim z religijnymi praktykami, ale z samej definicji tego słowa nie do końca wynika jego wymiar jedynie religijny/katolicki. Błogosławieństwo, to dobre życzenia, powinszowania, to znak, że rodzice akceptują Wasz wybór, bez względu na religię.

Warto więc przygotować własny przebieg Błogosławieństwa – np. w formie życzeń ze strony rodziców dla Was – niech oni będą pierwszymi osobami, które Was wprowadzą w klimat ceremonii.

Muzyka w trakcie Błogosławieństwa

Chociaż samo Błogosławieństwo ślubne to krótki moment, często decydujecie się zaprosić nas, muzyków do uczestnictwa. Wiadomo, że dla rodziców jest to najbardziej wzruszający, często też stresujący moment, w którym niejednokrotnie brakuje słów lub emocje nie pozwalają ich z siebie wydobyć. Muzyka jest wtedy nośnikiem tego wszystkiego, co chcecie przekazać.

A z praktycznego punktu widzenia – słowa, które w tym momencie przekazują Wam rodzice, są tylko dla Was, często bardzo intymne, których nie powinien słyszeć nikt inny. Muzyka odwraca uwagę wszystkich uczestników Błogosławieństwa od treści szeptu rodziców, pozwala im się otworzyć i powiedzieć więcej słów „od siebie”.

I trzecia kwestia – muzyka oddziela sprawy przygotowań materialnych (makijaż, ubieranie się, nerwowe zerkanie na zegarek) od duchowego wymiaru Błogosławieństwa, działa ja spowalniacz czasu, nadając tej chwili odpowiedniej podniosłości.

JAKIE UTWORY WYBRAĆ NA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO ŚLUBNE

W domach, gdzie jest duże przywiązanie do religii i tradycji, najczęściej gramy utwory religijne odnoszące się do Matki Bożej – np. Serdeczna Matko, Czarna Madonna, Ave Maria oraz inne – np. Barkę. Ale tak na prawdę, możecie wybrać dowolny utwór na ten moment – bliski Wam lub Waszym rodzicom, może być nostalgiczny i wzruszający (obowiązkowo miejcie wtedy przy sobie kilka paczek chusteczek) lub właśnie radosny i żywy, aby podkreślić radosny charakter tego momentu i zminimalizować ryzyko łez

Być może tutaj znajdziecie jakieś utwory, które będą odpowiednie na Wasze Błogosławieństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *