Przebieg ceremonii ślubu cywilnego

Ślub cywilny w praktyce

W poprzednim wpisie dotyczącym przygotowania ślubu poza urzędem obiecałam Wam, że napiszę, jak dokładnie wygląda ceremonia ślubu cywilnego.

A więc po kolei:

Wejście

Wasi goście, powiadomieni o dokładnej godzinie ślubu, będą się zapewne zbierać w jego miejscu już na kilkanaście minut wcześniej. I jak to przy rodzinnych i towarzyskich spotkaniach, są rozmowy, śmiechy, konwersacje – czyli miły rozgardiasz i lekki chaos.

Wcześniej na miejscu jest też urzędnik, który przygotowuje niezbędne przedmioty.

Wejście Pary Młodej jest sygnałem dla wszystkich, że właśnie rozpoczęła się ceremonia.

Moment ten może trwać dłużej lub krócej w zależności od tego, jaką formę wejścia wybierzecie. Na przykład:

  • wspólne wejście Młodych
  • wejście Pana Młodego ze świadkami, a dopiero potem Pani Młodej z druhnami lub Tatą

Nawet jeśli nie forma Waszej uroczystości zakłada, że również i Wy jesteście z gośćmi i czekacie razem z nimi na wyznaczoną godzinę (mniej formalny zwyczaj), to tym bardziej warto ustalić symboliczne „Wejście”, aby zaakcentować rozpoczęcie ceremonii.

Oczywiście nie wyobrażamy sobie tego momentu bez towarzyszenia muzyki. Warto tutaj wybrać kawałek, który podkreśli charakter Waszej ceremonii i co ważniejsze, wprowadzi Was w nastrój. Może to być żywa i radosna muzyka, w takt której raźno podążcie do stołu ceremonialnego, a może to być coś romantycznego i delikatnego, jak zwiewna sukienka Pani Młodej. Wszystko zależy od Waszego pomysłu! (oczywiście chętnie pomożemy w wyborze i przygotujemy odpowiednie aranżacje)

Tutaj przeczytajcie o przykładowych utworach na ślub cywilny

Kiedy już staniecie ramię w ramię przed Godłem Polski i przed urzędnikiem, rozpocznie się ceremonia.

Urzędnik powita Was i gości, przedstawi świadków, a następnie wygłosi przemówienie (krótsze lub dłuższe) na temat rodziny i jej roli w społeczeństwie. Potem zapyta Was, czy jesteście gotowi złożyć przysięgę małżeńską. Po Waszej zgodzie, poprosi wszystkich o powstanie i rozpocznie się przysięga.

Przysięga Małżeńska

Zwana jest w urzędniczej mowie „Oświadczeniem o wstąpieniu w związek małżeński”.

Tekst przysięgi brzmi następująco:

„Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z obecną/obecnym tu [imię i nazwisko współmałżonka/ki] i ślubuję, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe”

Jako pierwszy wypowiada te słowa Pan Młody, a potem Pani Młoda.

Po ich wygłoszeniu możecie także wypowiedzieć własne przysięgi, o ile takie przygotowaliście.

Wymiana obrączek

Ten krótki moment, poniekąd wieńczący ceremonię, warto podkreśli jakimś motywem muzycznym. My zawsze na to miejsce przygotowujemy jakiś krótki fragment utworu, aby wymiana obrączek nie odbywała się w całkowitej ciszy. Zaraz po tym możecie odwrócić się do gości i pokazać im „zaobrączkowane” paluszki – to z pewnością wywoła oklaski na Waszą cześć, a Was  skłoni do pierwszego, małżeńskiego pocałunku.

Zaraz potem urzędnik przekaże informacje gościom na temat możliwości wyboru nazwisk po ślubie oraz powie, którą z opcji wybraliście Wy dla siebie oraz Waszych przyszłych, wspólnych dzieci.

Podpisywanie dokumentów małżeństwa

To najczęściej najdłuższy moment ślubu i (niestety) najbardziej nudny dla Waszych gości, gdyż dokumenty w kilku kopiach podpisujecie Wy, Wasi świadkowie oraz urzędnik. Trwa to kilka minut i tutaj już koniecznie warto zaplanować jakiś utwór muzyczny, aby wypełnił tę chwilę – w przeciwnym przypadku będzie to długi moment ciszy lub sygnał do rozpoczęcia konwersacji przez gości

Po podpisaniu dokumentów usłyszycie zapewne pierwsze życzenia od urzędnika oraz jego słowa podziękowania i pożegnania. To sygnał, że ceremonia dobiegła końca.

Zakończenie

Może być klasycznym wyjściem – a więc odchodzicie i kierujecie się w stronę, gdzie zaplanowaliście przyjmowanie życzeń od Waszych gości – lub po prostu zwyczajnym zakończeniem (też zaakcentowanym motywem muzycznym). W tym momencie na pewno możecie się spodziewać oklasków, obsypywania monetami lub ryżem lub płatkami róż – czyli tak jak w przypadku każdego innego ślubu.

O czym warto pamiętać:

  • Dowody osobiste – musicie je mieć przy sobie i okazać urzędnikowi przed samym ślubem w celu potwierdzenia tożsamości
  • Zabezpieczenia pogodowe (albo plan awaryjny) – jeśli ślub jest w plenerze. Pamiętajcie nie tylko o deszczu, ale też o palącym słońcu, w którym trudno będzie wytrzymać, nawet jeśli ślub nie będzie trwał zbyt długo (pamiętajcie też, że słońce może Was oślepić – co będzie fatalnie wyglądać na zdjęciach z ceremonii.)
  • Nagłośnienie dla urzędnika i dla Was – szczególnie w przypadku pleneru i dużych sal. Wy oczywiście będzie się nawzajem słyszeć, natomiast Wasi goście nie będą już słyszeć nic, co zapewne spowoduje, że zaczną rozmawiać ze sobą nawzajem (lub, co gorsza! komentować to, że nic nie słychać i zrobi się nieprzyjemny szum, a Wy będziecie mieć uczucie, że nikt się nie skupia na Was

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *